KUCHCIK W AKCJI 2015/2016

Strona główna » Archiwum » KUCHCIK W AKCJI 2015/2016

Wielkanocny żurek

Zakwas na żur

Składniki:
– 1 l przegotowanej i ciepłej wody
– 1 szklanka mąki żytniej z otrębami (jeśli mamy mąkę bez otrębów możemy dodać płatki owsiane)
– 2 – 3 ząbki czosnku (lekko rozgniecione, nie więcej)
– kilka liści laurowych
– kilka ziaren ziela angielskiego
– piętka chleba na zakwasie

 

Sposób przygotowania

1.Wykonanie: Do słoika wysypujemy mąkę, (ewentualnie płatki) zalewamy ciepłą wodą i dokładnie mieszamy (najlepiej drewnianą trzepaczką). Dodajemy przyprawy i czosnek oraz piętkę chleba.

2.Zakwas przykrywamy lnianą ściereczką albo gazą. Musi do niego dochodzić powietrze, więc nie zakręcamy szczelnie wieczkiem. Odstawiamy go na parę dni w ciepłe miejsce. Musi się zakisić. Od 3 do 5 dni w zależności jaką mamy temperaturę w mieszkaniu?

Domowy zakwas na żurek to sfermentowana mąka żytnia z wodą
i odrobiną przypraw. Są w niej bakterie kwasu mlekowego.

Jakiej mąki użyć ?
Do białego barszczu używa się mąki pszennej a do żurku mąki żytniej.  Ma to być żurek więc wybiera się mąkę żytnią. Im wyższa liczba mąki tym lepiej. Więc mąka typu 2000 będzie najlepsza
Inne dodatki:.
piętka chleba na zakwasie. Taki chlebek przyczynia się do walorów smakowych i i przyspieszenia proces fermentacji
– zioła (liście laurowe i ziela angielskie) jedynie dla walorów smakowych
– czosnek (dla walorów smakowych), bo teoretycznie czosnek ma właściwości bakteriobójcze i dzięki niemu proces fermentacji się wydłuży.

Przechowywanie zakwasu:
Zakwas odstawiamy w ciepłe miejsce na kilka dni. Musi zacząć pachnieć kwasem.
Ale może, też spleśnieć, więc trzeba zamieszać go od czasu do czasu i wąchajmy go :) Żeby  nie spleśniał trzeba pamiętać o dobrze wygotowanym słoiku. Słoik przykrywa się lnianą ściereczką albo gazą. Po ukiszeniu wlewa się zakwas do przygotowywanej zupy i zostawia odrobinę zakwasu w słoiku, który chowa się do lodówki. Gdy będzie się ponownie zakwas kisić wystarczy dodać 5 czubatych łyżek mąki żytniej i dolać kolejny 1 litr ciepłej wody i odstawić na parę dni w ciepłe miejsce. Taki zaczyn może wystarczyć na kilka miesięcy.
Zakwas ten można zastosować do czerwonego barszczu :)

 

Batoniki bez pieczenia

Składniki
– 4 szklanki płatków owsianych zwykłych
– 1/2 szklanka pestek słonecznika
– 1 szklanka pestek dyni
– ½  szklanki ziaren sezamu
1/2 szklanki suszonej żurawiny
– 1/2 szklanki rodzynek
– 2łyżki masła
– 1 szklanka płynnego miodu

Płatki owsiane zrumienić na suchej patelni. Pestki słonecznika, dyni i sezamu również uprażyć na patelni, a następnie wymieszać z płatkami, żurawiną, rodzynkami i rozpuszczonym masłem. Przełożyć do rondla z podgrzanym miodem i dokładnie wymieszać.

Prostokątną płaską formę (o wymiarach ok. 20×28 cm) wyłożyć papierem do pieczenia i ułożyć na niej przygotowaną masę tak, by miała grubość około 2 cm. Wyrównać wierzch i kiedy jeszcze będzie ciepła pokroić na porcje (kiedy wystygnie będzie zbyt twarda).

Owsiane ciasteczka

Ciasteczka owsiano-słonecznikowe

Składniki:
  • 1 i 1/3 szkl. maki
  • 1 szkl. płatków owsianych
  • 1 szkl. ziaren słonecznika (lub dowolnych innych ziaren/dodatków)
  • 1 kostka miękkiego masła (200g)
  • ok. 3/4 szkl. (lub mniej) cukru; można też zastąpić go brązowym lub miodem – wg upodobania)
  • 1 opak. cukru waniliowego
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia

1. Ziarna uprażyć na suchej patelni na złoto. W tym czasie masło zmiksować z cukrami i proszkiem do pieczenia.
2. Dodać przestudzone ziarna, płatki owsiane, szczyptę soli, wymieszać. Wsypać mąkę i zagnieść ciasto – ma być miękkie i tłuste.
3. Lepić małe kulki (wielkości orzechów włoskich) i układać na blasze lekko spłaszczając. Piec w 175C ok. 15 min. Po wyjęciu z piekarnika są bardzo kruche, dopiero po ostygnięciu sztywnieją, dlatego lepiej zsuwać je z blachy z razem z papierem (jeśli kładziemy drugą partie).

Koktajl owocowy

Składniki:

Proporcje na jedną porcję:

– 2 jabłka

– 100 ml mleka

– 100 ml jogurtu naturalnego

– świeża mięta

– miód

Sposób przygotowania:

Obrać jabłka, wyciąć gniazda nasienne, pokroić w ósemki. Cząstki owoców wrzucić do naczynia, dolać mleko i jogurt oraz miód do smaku i świeże listki mięty. Wszystko zmiksować blenderem. Koktajl przelać do wysokiej szklanki i ozdobić listkiem mięty.

Smacznego

Ryżowe placuszki

Ryżowe placuszki

Składniki:

 

  • 120g ryżu,
  • 1 łyżka cukru wanilinowego,
  • 2 jajka,
  • 1/2 szklanki gęstej śmietany 18%,
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia,
  • 3/4 szklanki mąki,
  • olej do smażenia,
  • cukier puder

Sposób przygotowania:

Ryż gotujemy wg przepisu na opakowaniu. Możemy gotować 1-2 minuty dłużej, aby ryż był naprawdę miękki. Po ugotowaniu studzimy go. Do miski wbijamy jajka, dodajemy cukier wanilinowy i ucieramy mikserem na puszystą masę. Następnie dodajemy śmietanę, mieszamy. Stopniowo dodajemy mąkę i proszek do pieczenia, a na końcu dodajemy ryż, dokładnie mieszamy. Na patelni rozgrzewamy sporą ilość oleju, łyżką nabieramy porcję ciasta i smażymy placuszki na wolnym ogniu. Przed podaniem oprószamy je cukrem pudrem. Życzę smacznego :) Uwaga: 1) Można użyć dowolnego rodzaju ryżu. Najlepszy będzie jednak kleisty bądź jaśminowy. 2) Placuszki będą świetnie smakowały ze świeżymi owocami.

Rafaello z kaszy jaglanej

Rafaello z kaszy jaglanej

Składniki na ok. 20 sztuk: – pół szklanki kaszy jaglanej – szklanka mleka – 2,5 łyżki miodu – 120 g wiórek kokosowych – łyżka masła – aromat migdałowy Wykonanie:1. Kaszę płuczemy pod zimną i wrzącą wodą, a następne wsypujemy do garnka. 2. Do kaszy dolewamy mleko i gotujemy na bardzo małym ogniu do momentu, aż kasza wchłonie całe mleko! To istotne, bo jeśli wasza kasza będzie rzadka, kulki nie udadzą się. 3. W międzyczasie na patelni podprażamy wiórki kokosowe (100 g) do momentu, gdy nabiorą pomarańczowego koloru. 4. Do ugotowanej gorącej kaszy od razu dodajemy wiórki kokosowe – mieszamy. 5. Następnie dodajemy łyżkę masła oraz 2,5 łyżki miodu – ponownie mieszamy. 6. Dodajemy także kilka kropel aromatu migdałowego. 7. Jeszcze ciepłą masę nabieramy łyżką i formujemy kulki, które obtaczamy w pozostałych wiórkach kokosowych (20 g). 8. Kulki układamy – jedna obok drugiej i schładzamy w lodówce. Po schłodzeniu, deser jest gotowy do spożycia, chociaż myślę, że każdy w trakcie przygotowania uszczknie trochę masy. Smacznego! :D

Czekoladowy przysmak

CZEKOLADOWA PRZEKĄSKA  Składniki:

– oliwa z oliwek, z ryżu albo z pestek winogron– tabliczka czekolady gorzkiej
– śmietanka12%– banan
– mandarynka– winogrona
– borówki– maliny

Sos czekoladowy:Podgrzewamy w kąpieli wodnej pokruszoną tabliczkę czekolady gorzkiej, o zawartości kakao nie mniej niż 70%. Gdy czekolada  rozpuści się możemy dodać łyżkę oliwy z oliwek, z ryżu albo z pestek winogron,  a dla sosu w wersji mlecznej- 3-4 łyżeczki śmietanki12%;  podgrzewamy jeszcze chwilę. (Uwaga! Po dodaniu śmietany sos gęstnieje.) Powstały sos przelewamy do miseczki i proponujemy, aby dzieci maczały w sosie nadziane na szpatułki/widelczyki owoce: truskawki, cząsteczki gruszek, mandarynek, winogrona. Smacznego :)

Prawdziwie smaczna szarlotka

Szarlotka sypana

Składniki:

  • 1 szklanka mąki pszennej
  • 1 szklanka cukru (lub mniej, w zależności od słodkości jabłek)
  • 1 szklanka kaszy manny
  • 1,5 czubatej łyżeczki proszku do pieczenia
  • 1,5 kg jabłek, najlepiej kwaśnych
  • odrobina cynamonu, jeśli lubicie
  • 3/4 kostki masła (około 170 g)*

Mąkę, cukier, kaszę i proszek wymieszać. Podzielić na 3 części. Jabłka obrać, wydrążyć gniazda nasienne, zetrzeć na tarce o dużych oczkach. Tortownicę o średnicy 23 wyłożyć papierem do pieczenia (sam spód). Boki wysmarować masłem. Na dno formy wysypać jedną część suchych składników, na nie rozłożyć połowę jabłek (każdą warstwę jabłek można oprószyć delikatnie cynamonem, jeśli lubicie). Następnie wysypać drugą część suchych składników, rozłożyć równomiernie resztę jabłek. Na wierzch wysypać ostatnią porcję suchych składników. Masło zetrzeć na tarce o dużych oczkach i równomiernie rozłożyć na wierzchu ciasta. Piec w temperaturze 180ºC przez około 60 minut. Masło podczas pieczenia się topi i razem z sokiem z jabłek zespala wszystkie warstwy. Warto podczas pieczenia spód zabezpieczyć większą formą (np. położoną poziom niżej w piekarniku), ponieważ często nadmiar soku i tłuszczu wydostaje się z tortownicy (u mnie około 3 łyżek). Szarlotka bardzo dobrze się kroi nożem z piłką, nawet na ciepło. Ma lekko chrupiący wierzch, który kolejnego dnia mięknie. * masło najlepsze do ścierania zimne, ja wyjęłam prosto z zamrażarki Smacznego :)

Zacznij nas naśladować

 

Pomidory pod pierzynką

Składniki: ½ kg pomidorów 2 łyżki pokrojonego kopru 2 łyżki krojonej natki pietruszki 1 cebula Sos: 2 łyżki oleju Gęsty jogurt (typu grecki) sok z połowy cytryny szczypta soli szczypta cukru pieprz do smaku   Opis: 1.     Umyć wszystkie warzywa, 2.     Pokroić koper i pietruszkę, 3.     Pomidory przepołowić i skroić w plasterki, 4.     Cebulę pociąć w drobną kostkę i odrobinę posolić, żeby zmiękła, 5.     Połączyć jogurt z 2 łyżkami oleju i sokiem z cytryny, doprawić solą, cukrem i pieprzem do smaku, 6.     Do sosu dodać pocięty koper i pietruszkę, 7.     Wymieszać cebulę z pomidorami i zalać przygotowaną zalewą   Smacznego :)

Sałatka z kulką

Składniki: ½ kg pomidorów Kulka sera mozzarella 1 cebula Sól Pieprz Łyżka oleju Zielona sałata Pietruszka do ozdoby Opis: 1.     Umyć wszystkie warzywa, 2.     Pokroić mozzarellę w plastry, 3.     Pomidory skroić w plasterki, doprawić pieprzem, 4.     Cebulę pociąć w drobną kostkę i odrobinę posolić, żeby zmiękła, posypać nią pomidory, 5.     Talerz udekorować sałatą, poukładać naprzemiennie ser i pomidory, posypać cebulą, polać łyżką oleju, przybrać listkami pietruszki   Smacznego :)

Podziel się:

Zobacz również
Współpracujemy
ECDL
Hufiec Warmiński ZHP im. Ryszarda Knosały
WaszaEdukacja.pl
Ambasador przyjaznej edukacji
Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży
WSSE
UWM
Schronisko
Kapitał Ludzki
Olsztyn
Spręcograf
eTwinning
Erasmus +
Cambridge English
English Perfect
ZHR
Instytut Goethego UWM
Zeto
Falco
Wojewódzka Komenda Policji
Przemienieccy
Set point
Uniwersytet dzieci
Szkoła 101 Olsztyn

Społeczny Zespół Przedszkolno-Szkolny 101 w Olsztynie
ul. Mroza 25, 10-692 Olsztyn
tel.: 725 556 612, tel.: 89 523 65 39
Facebook

Na stronie
Polecamy
Najnowsze na stronie
Facebook