
Kolejny rok z rzędu Stojedynka, uczniowie i rodzice, wspierają podopiecznych Fundacji Ankizy Gasy- Children of Madagaskar. Dzięki naszemu i Państwa wsparciu, wiele dzieci na Madagaskarze ma możliwość podejmowania nauki w szkole Fundacji, otrzymuje dostęp do opieki medycznej, a także ma zapewnione posiłki. To dla nas bardzo ważna współpraca- pomaga otworzyć się na potrzebujących, uświadomić sobie, że nie w każdym zakątku świata poziom życia jest taki sam, ale przede wszystkim pozwala nam czynić dobro- każde wsparcie to dla młodych pokoleń na Madagaskarze szansa na lepszą przyszłość! Poniżej przedstawiamy fragmenty listu od Pani Katarzyny Białous, która zajmuję się pracą Fundacji, i która przekazuje nam krótkie sprawozdania z działań i losów naszych podopiecznych.
„Drodzy Uczniowie, Nauczyciele wraz z Panią Dyrektor, Rodzice oraz Przyjaciele ze Społecznej Szkoły Podstawowej 101 w Olsztynie,
8 września dzieci ze szkoły w Andogodonina na Madagaskarze rozpoczęły nowy rok szkolny. Po czasie wakacji, które na Madagaskarze przypadają na porę suchą czyli zimę, wszyscy z radością powrócili do nauki. Początek roku szkolnego zbiega się tutaj z nadejściem wiosny, kiedy robi się coraz cieplej i pogodniej. Dzieci czekały na ten moment z entuzjazmem także dlatego, że w szkole, oprócz nauki, mogą codziennie liczyć na posiłki, których często brakuje w domu.
To już kolejny rok, w którym nasza Fundacja wspiera szkołę w Andogodonina, a zarazem trzeci rok, w którym Społeczna Szkoła Podstawowa 101 w Olsztynie wspiera już 13 dzieci w ramach programu adopcji na odległość. Wraz ze wszystkimi podopiecznymi oraz ich rodzinami jesteśmy bardzo wdzięczni za Wasz udział w tym dziele .
Dzięki pomocy także innych darczyńców dla szkoły w Angodonina, udało nam się w ubiegłych latach wybudować tam stołówkę, która pełni dziś także rolę sali lekcyjnej. Nadal jednak brakuje nam stołów do jedzenia oraz dodatkowych pomieszczeń. W najbliższym czasie chcielibyśmy rozpocząć zbiórkę środków na dobudowanie trzech nowych klas, ponieważ najstarsze dzieci uczą się w małych i ciemnych salach.
Będziemy informować Was o tych planach i pewnie także zachęcać do wsparcia tego przedsięwzięcia aby jak najszybciej udało nam się zrealizować .
W zeszłym roku szkolnym nasza Fundacja otworzyła na Madagaskarze Centrum Wspierania Edukacji, z którego korzysta już ponad 1500 dzieci z naszej miejscowości i okolicznych wsi. Marzymy, aby również uczniowie z Andogodonina mogli brać udział w zajęciach pozalekcyjnych i rozwijać dodatkowe umiejętności. Szkoła leży jednak 20 km od centrum i brakuje tam publicznego transportu. Będziemy więc szukać sposobu, aby przynajmniej raz w miesiącu zorganizować dojazdy dla dzieci.
Podczas minionych wakacji nauczyciele ze szkoły Andogodonina wzięli udział w szkoleniu dla pedagogów z 17 szkół naszego dystryktu, które odbyło się w naszym centrum. Był to czas zdobywania wiedzy o efektywnych metodach nauczania, a także integracji i wymiany doświadczeń. (…).
Przesyłam także fotografie dzieci z programu adopcji na odległość, i które właśnie wczoraj otrzymały wyprawki szkolne.
Mamy także dwie zmiany w programie adopcji: Jedna z dziewczynek o imieniu i nazwisku RAJAOHARIMALALA INAH FANDRESENA, wspierana przez klasę brylantową zdała egzamin kończący szkołę podstawową, ale z powodu przeprowadzki rodziny do innej wioski, rozpoczęła naukę zbyt daleko od nas abyśmy mogli dalej ją wspierać. W związku z narodzinami brata, mama potrzebowała pomocy bliżej swojej mamy a babci dzieci. Ojciec także znalazł zatrudnienie. W wiosce Angodonina uprawiali ziemię, która nie należała do nich. Załączam zdjęcie Fandreseny przy tablicy jeszcze z ubiegłego roku szkolnego. W kolejnym mailu zaproponuję, komu klasa brylantowa mogłaby pomóc w jej miejsce. Jeśli tylko usłyszymy jakieś wieści o Fandresenie w nowej szkole na pewno damy znać.
Inna dziewczynka ANDRIANOMENJANAHARY VALISOA MITIA , wspierana przez (…) także rozpoczęła naukę w gimnazjum w innej miejscowości, jednak dużo bliżej nas. Odebrała już wyprawkę szkolną w naszym centrum, a my będziemy kontynuować pomoc jej jako Fundacja, ale z pewnością będziemy rzadziej ją widywać i zdobywać aktualne informacje.
(…)
Z całego serca dziękujemy za Wasze wsparcie i otwarte serca. To dzięki Wam dzieci w Andogodonina mają szansę na edukację, ciepły posiłek i lepszą przyszłość.
Życzymy Wam również dobrego roku szkolnego, wielu sukcesów i radości.
Pamiętamy też o pięknej rocznicy szkoły, którą obchodziliście w ubiegłym roku – gratulujemy i życzymy kolejnych wspaniałych lat.
Jesteśmy z Wami myślami.
Z serdecznymi pozdrowieniami,
Kasia z zespołem Fundacji”
Jesteśmy dumni, że Stojedynka bierze czynny udział w tak istotnym przedsięwzięciu. Dziękujemy za zaufanie i życzymy pięknego roku szkolnego wszystkim podopiecznym, nauczycielom i pracownikom Fundacji.









Społeczny Zespół Przedszkolno-Szkolny 101 w Olsztynie