Wycieczka do Warszawy

Strona główna » Archiwum » Wycieczka do Warszawy

17 grudnia 2014 roku gimnazjaliści ze „Stojedynki” kolejny raz przybyli do stolicy, by jak to bywa w naszym zwyczaju, obejrzeć wyjątkowe miejsca, a wieczorem spotkać się ze sztuką przez duże S.

Tym razem postanowiliśmy zawitać do Muzeum Historii Żydów Polskich – pierwszej w Polsce publiczno–prywatnej instytucji tworzonej wspólnie przez rząd, samorząd lokalny i organizację pozarządową. Sam budynek robi ogromne wrażenie – został wzniesiony w latach 2009–2013 według projektu zespołu fińskich architektów i  otrzymał pierwszą nagrodę w rozstrzygniętym w 2005r. międzynarodowym konkursie architektonicznym, a jeśli przed głównym wejściem w kształcie hebrajskiej litery taw spotyka się Panią Prezydentową Annę Komorowską, to emocje mogą sięgnąć zenitu.

Przyjechaliśmy obejrzeć  wystawę stałą, która została otwarta w październiku 2014. Muzeum nie koncentruje swego przekazu na II wojnie światowej i Holokauście, ale dokumentuje wielowiekową historię Żydów w Polsce, opisuje wkład Żydów w rozwój polskiej kultury, nauki i gospodarki. Historia przybycia ok. 960 na ziemie polskie pierwszych żydowskich kupców i początków żydowskiego osadnictwa na obszarze dawnej I Rzeczypospolitej oraz historia najnowsza społeczności żydowskiej w III RP przekazana jest w niezwykle nowoczesny sposób.  Na uwagę zasługuje uliczka żydowska z wejściem do kawiarni czy małego kina. We wrześniu 2014r. Muzeum dodało do swojej nazwy słowo „Polin” , co w jidysz i hebrajskim oznacza „Polskę” i nawiązuje do legendy o pojawieniu się na ziemiach polskich pierwszych Żydów. Legendę tę poznajemy podczas zwiedzania galerii „Las”.

Po wizycie w  muzeum udaliśmy się na obiad, by zebrać siły przed przedstawieniem w teatrze „Syrena”. Musical „Kariera Nikodema Dyzmy” w reżyserii Wojciecha Kościelniaka stworzono na podstawie powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza, która już w chwili wydania w 1932 r. była owiana aurą skandalu, ponieważ satyrycznie ukazywała skorumpowane i cyniczne elity polityczne dwudziestolecia międzywojennego. Okazało się, że opowieść o karierze politycznej prostaka i ignoranta cieszy się wielkim powodzeniem i jest ponadczasowa. W rolę Nikodema Dyzmy bezwzględnie pnącego się na wyżyny społeczne po szczeblach kariery wcielił się jeden z najbardziej wyrazistych polskich aktorów – Przemysław Bluszcz, ale szczególną naszą uwagę zwrócili: Barbara Melzer  w roli Lali, Przemysław Glapiński w roli Żorża (wraz z pieskiem ) oraz  Wiktor Korzeniowski jako Goniec.

Widowisko muzyczne z licznymi piosenkami, świetną choreografią i scenografią  sprawiło, że nie nudziliśmy się, mimo iż przedstawienie trwało ponad 150 minut.

Już czekamy na następną wycieczkę

Podziel się:

Zobacz również
Współpracujemy
ECDL
Hufiec Warmiński ZHP im. Ryszarda Knosały
WaszaEdukacja.pl
Ambasador przyjaznej edukacji
Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży
WSSE
UWM
Schronisko
Kapitał Ludzki
Olsztyn
Spręcograf
eTwinning
Erasmus +
Cambridge English
English Perfect
ZHR
Instytut Goethego UWM
Zeto
Falco
Wojewódzka Komenda Policji
Przemienieccy
Set point
Uniwersytet dzieci
Szkoła 101 Olsztyn

Społeczny Zespół Przedszkolno-Szkolny 101 w Olsztynie
ul. Mroza 25, 10-692 Olsztyn
tel.: 725 556 612, tel.: 89 523 65 39
Facebook

Na stronie
Polecamy
Najnowsze na stronie
Facebook