Pomagamy dzieciom na Madagaskarze

Strona główna » Aktualności » Pomagamy dzieciom na Madagaskarze
Pomagamy dzieciom na Madagaskarze

Stojedynka przy ogromnym wsparciu dzieci i rodziców nawiązała współpracę z fundacją Ankizy Gasy- Dzieci Madagaskaru. Wspólnymi siłami zaopiekowaliśmy się dziesiątką dzieci ze szkoły Saint Michel w Angodonina poprzez tak zwaną adopcję na odległość.

„(…) Opłata za czesne w szkole, wyprawki szkolne oraz zapewnione posiłki w szkole są ogromnym odciążeniem budżetu malgaskich rodzin, szczególnie w takich okolicznościach w jakich znajdują się właśnie rodziny dzieci ze wsi Angodonina, oddalonej  od stolicy jedynie 20 km, ale pozostającej bez prądu czy bieżącej wody. Dzięki Waszej pomocy kolejne dzieci mają szansę przeżywać pełnię dzieciństwa, na które zasługują. (…) Najważniejszą ideą adopcji na odległość jest w istocie to, iż umożliwiacie naukę dzieciom, które inaczej nie miały by takiej szansy! Większość rodziców dzieci ze szkoły w Angodonina trudni się rolnictwem na małą skalę, ledwie zabezpieczając potrzeby własnych rodzin. Jest wiele dzieci w okolicy, które nadal nie chodzą do szkoły. W obecnym roku szkolnym nasza Fundacja pośredniczyła w budowie nowego budynku szkolnego w szkole St Michel, przez co od września rozpoczęło tam naukę 50 nowych dzieci. Wkrótce chcemy rozpocząć także zbiórkę na budowę kuchni i stołówki, obecnie bowiem gotowanie odbywa się tam w polowych warunkach. Tym sposobem 170 dzieci może już teraz codziennie,  5 razy w tygodniu otrzymać gorący posiłek.”– tak o przedsięwzięciu pisze do nas Pani Katarzyna Białous, współzałożycielka Fundacji.

Co jakiś czas otrzymujemy od Pani Katarzyny wieści z Madagaskaru, którymi będziemy dzielić się z Państwem także tutaj- na stronie szkoły. W połowie grudnia otrzymaliśmy taką relację:

„Na początku grudnia dzieci otrzymały swoje karty z ocenami, co oznacza zakończenie pierwszego trymestru. Rok szkolny na Madagaskarze składa się z trzech trymestrów. Mitia i Fandresena zostały wyróżnione jako jedne z 3 najlepszych w swoich klasach. Gratulujemy im i życzymy powodzenia wszystkim innym. Wielu dzieciom na Madagaskarze bardzo trudno uczyć się w domach i odrabiać lekcje, gdyż nie mają prądu i światła, często brakuje kolacji oraz po południu i wieczorem mają do wykonania wiele prac przy domu, jak noszenie wody ze studni lub z rzeki. Cieszymy się, że dzięki Waszej pomocy 10 dzieci może zdobywać edukację, na którą zasługują jak inne dzieci na świecie.
Chcieliśmy podzielić się również dobrą nowiną dotyczącą inauguracji nowego budynku szkoły. Trzy najmłodsze klasy miały możliwość przeniesienia się do nowych sal lekcyjnych, co znacznie poprawiło komfort ich nauki. W starej szkole jest bardzo ciasno. Nasza Fundacja planuje rozpocząć zbiórkę na budowę kolejnych trzech klas, aby zapewnić także i starszym dzieciom lepsze warunki edukacyjne.
W styczniu rozpoczniemy budowę stołówki, gdyż a na tę inwestycję mamy już niezbędne środki dzięki pomocy pewnej organizacji z Holandii. Obecnie gotowanie odbywa się w warunkach polowych, ale mamy nadzieję, że wkrótce sytuacja się poprawi i powstanie tam prawdziwa kuchnia. Docelowo posiłki będą gotowane w urządzeniach parowych zasilanych energią słoneczną. Tradycyjne gotowanie na Madagaskarze odbywa się nadal na węglu drzewnym lub drewnie. Ma to bardzo złe skutki dla środowiska, przyczynia się do wycinki lasów, których już i tak niewiele zostało. Chcemy mieć pozytywny wpływ na to zjawisko i wprowadzić tzw. czyste gotowanie bez udziału spalania drewna. Na pewno poinformujemy Was o tym przedsięwzięciu jak tylko uda się je zrealizować.
Na Madagaskarze trwa obecnie środek lata, kwitną orchidee a w lasach deszczowych lemury mają młode. Sezon na owoce trwa w pełni – w listopadzie i grudniu jest to głównie mango i liczi. Wszystkie szkoły, które wspieramy, przygotowują się obecnie do Świąt Bożego Narodzenia.”

W tym roku udało nam się także wesprzeć podopiecznych w okresie przedświątecznym:

„Drodzy Przyjaciele ze Społecznej Szkoły 101 w Olsztynie,
Z głębi serca dziękujemy za Wasze dodatkowe,  świąteczne wsparcie dla dzieci ze szkoły St Michel w Angodonina na Madagaskarze.
Wasza życzliwość sprawiła, że te święta dla naszych podopiecznych  stały się wyjątkowe. Odwiedził ich Święty Mikołaj, który przyniósł  słodki poczęstunek i nowe piłki do piłki nożnej. Niespodzianka przyniosła radość i uśmiech na twarzach dzieci i nauczycieli. Dzięki Wam doświadczamy magii współpracy i międzynarodowej solidarności :)

Wraz z całym zespołem Fundacji Ankizy Gasy Dzieci Madagaskaru przesyłamy Wam  gorące pozdrowienia i życzenia
Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku!

Niech Wasze święta będą zdrowe i pomyślne, a Nowy Rok przyniesie Wam obfitość radości i sukcesów!

Katarzyna Białous”

Jesteśmy wdzięczni wszystkim rodzinom z naszej szkoły, które przyczyniły się do zapoczątkowania tej pięknej inicjatywy. Dla Stojedynki to kolejny ważny krok w sięganiu dalej, bowiem współpraca międzynarodowa w szczytnym celu to niesamowita okazja do dzielenia się dobrem, którego innym brakuje. Tym pięknym akcentem wchodzimy w Nowy Rok pełni nadziei na to, że dzięki dalszym wspólnym działaniom społeczności naszej szkoły będziemy mogli wesprzeć kolejnych podopiecznych i zapewnić im możliwość rozwoju i dobrą przyszłość. Dziękujemy!

Poniżej fotorelacja z pierwszego trymestru nauki na Madagaskarze oraz z wizyty Świętego Mikołaja. Działania Fundacji można także śledzić na facebooku Ankizy Gasy.

Podziel się:

Zobacz również
Współpracujemy
ECDL
Hufiec Warmiński ZHP im. Ryszarda Knosały
WaszaEdukacja.pl
Ambasador przyjaznej edukacji
Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży
WSSE
UWM
Schronisko
Kapitał Ludzki
Olsztyn
Spręcograf
eTwinning
Erasmus +
Cambridge English
English Perfect
ZHR
Instytut Goethego UWM
Zeto
Falco
Wojewódzka Komenda Policji
Przemienieccy
Set point
Uniwersytet dzieci
Szkoła 101 Olsztyn

Społeczny Zespół Przedszkolno-Szkolny 101 w Olsztynie
ul. Mroza 25, 10-692 Olsztyn
tel.: 725 556 612, tel.: 89 523 65 39
Facebook

Na stronie
Polecamy
Najnowsze na stronie
Facebook